Paylasımın Son Duragına Hosgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paylaşımın Son durağı otobüs durağına hoşgeldiniz

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

COD Black Ops İncelendi

YazarMesaj
Admin
Mareşal
Mareşal
Admin

Ticket : 61

COD Black Ops İncelendi  Empty
MesajKonu: COD Black Ops İncelendi    COD Black Ops İncelendi  EmptyC.tesi Kas. 13, 2010 2:40 am

CALL OF DUTY BLACK OPS İNCELEMESİ

İncelemeye geçmeden önce, Türkiye Cumhuriyeti’ni milletten aldığı güç ve kurmaylarıyla inşa edip bizlere hediye eden Ulu Önder Mustafa Kemal ******’ün ölüm yıl dönümünü rahmetle anıyorum.

Dün öğlen saatlerinde Steam’in kilitli olan dosyaları açmasıyla resmi olarak satışa çıkan Call of Duty Black Ops’u sizler için inceledim. Şimdiden söyleyeyim karşınızda oyun tarihinin şahlarından birisi var.

Activision’ın dağıtımını ve Infinity Ward’un yapımını üstlendiği Call of Duty Modern Warfare 2’nin akıbetini hepiniz biliyorsunuz. Milyonlar satan, saatlerce oynana tam bir başarı öyküsü. Şaşalı reklamlar ile her yerde boy gösteren akabinde paraya para dışında her türlü sıfatı yükleyen kazançla dünya tarihinin en önemli oyunlarından biri oldu Call of Duty Modern Warfare 2… O zamanlar “Yahu bu kadar para akıyor bu adamlara, sonunda kesin paylaşamayacak ve farklı nedenlerle bir tartışma çıkacak.” diyordum, ciddiyim şahitlerim var.

10 Kasım 2009’da çıkan Modern Warfare 2’nin şaşası Mart 2010’da bozuldu. Artık oyun değil Activision ile eski Infinity Ward çalışanları olan Vince Zampella ve Jason West arasındaki tartışmalar ve hatta açılan davalar konuşulur olmuştu. Açıkçası o ara benim midem bulanmaya ve dört gözle yeni oyunları beklemeye başlamıştım.

9-10 Kasım 2010 ve yeni bir Call of Duty…

HELAL OLSUN TREYARCH
Black Ops bir diğer Call of Duty yapımcısı olan Treyarch tarafından geliştirilen bir oyun. Treyarch’ı Call of Duty 5: World at War, Call of Duty 3, Call of Duty 2: Big Red One, Spiderman 3 ve Tony Hawk's Pro oyunlarından tanımaktayız. Kendine has tarzı olan bir firma, Call of Duty serileri üzerinden gidecek olursak birçok Infinity Ward oyuncusu Treyarch’ın yaptığı CoD oyunlarını beğenmez. Bu sınıfa ben de girmekteyim. Beğenmemek değil de haz alamamak diyelim buna. Nedense World at War’da bir oynanış sürekliliğini tutturamadım. Ama Black Ops… Allah’ım o nasıl bir giriştir, o menü nasıl bir menüdür. Böyle aktif, her anına ve her yerinde bir hareketlilik olan oyuna nadir rastlanır. Açık söylemek gerekirse Treyarch tam beklediğim gibi bir oyun yapmış.

Modern Warfare 2’de yaşanan olaylardan ve Vince Zampella ile Jason West’in Respawn Entertaiment’i kurup daha önce ayrıldıkları EA Games bünyesine yeni bir stüdyo ile katılmaları beni baya bir hırslandırmıştı. Her ne kadar paracı bir firma olsa da Activision oyunlarına daha bir özen göstereceğim diye kendimi şartlamıştım. Böyle bir satış yok yani sevgili okurlar. İşte bu yüzden Treyarch’dan çok ümitliydim. Firmanın Black Ops’u lanse ettiği ilk günlerde “Modern Warfare 2’nin güzel yanlarını koruyacağız ve eksik/kötü yanlarını ise Black Ops’da görmeyeceksiniz.” açıklaması sonucu derin bir oh çektim.

GARİP ALEX MASON

Oyunu açtığınızda bir sorgu odasında kendimizi buluyoruz. Başta ben bir video geçiş sahnesi sandım lakin burası menüymüş. Açık söylemek gerekirse bu tür interaktif (etkileşimli) menüler beni her zaman etkilemiştir zira oyun adapte olmanız için çok iyi bir başlangıç oluyor. Alex Mason, başkarakterimiz ABD’nin Vietnam savaşı için kurulan Araştırma ve Gözlem Grubu (MACV-SOG) binasında sorgulanmaktadır. Alex sorgulanırken Soğuk Savaş Dönemi’nde katıldığı operasyonları hatırlar. Her anı bir başka heyecan, Alex’in yanı sıra Jason Hudson’u da unutmamak gerek. Soğuk Savaş Dönemi’nin önemli ve dünyayı etkileyen dönüm noktalarını bu karakterlerle birlikte yaşayacaksınız.

Hikaye bölümünü burada sonlandıralım aksi takdirde spoiler verebilirim. Gelin hep beraber oynanışa bir göz atalım.

OYNANIŞ
Black Ops’a ilk olarak Küba’daki bir gizli operasyonla başlıyoruz. Mason, Bowman ve Woods Fidel Castro’yu öldürmek için bir barda buluşuyorlar. Ortam rahat, güzel bir müzik çalıyor arkada ve alımlı bir bayan da holde dans ediyor. Tam o sırada Küba askeri bara giriyor. Askerler dans eden bayanı kapitalist diyerek tartaklıyor (belki başka bir şey söylüyordur ne yazık ki İspanyolcam yok). Sonra bize doğru yöneliyor asker, kimlik soruyor. Soran… Sonrası yok siz yaşayacaksınız.

Oynanış açısından bildiğiniz FPS, kimse bir Shattered Horizon beklemesin. Bunun yanında size ne aktarabiliriz? Sinematikler harikulade, animasyonlar ise çok etkileyici ve yapmacık değil. Filmlere taş çıkartan sahneler, epik anlar yaşayacaksınız. Hele Vorkuta’daki Sergei’nin bir sahnesi var anlatılmaz yaşanır. O bölüme geldiğinizde “Talha sen tam bir canisin.” diyeceksiniz ama gerçekler böyle lütfen beni yargılamayın.

Sinematikler ve ara geçişlerin yanı sıra vuruş hissi (ki bu FPS oyunlarının önemli bir öğesidir) beni çok tatmin etmedi. Silahların çeşitliği zebil olmuş ama vuruş hissi yetersiz. Düşmanların ölüm animasyonları da iyi lakin elinizde tuttuğunuz bir AK47’den pıt pıt diye ses çıkıyor. Belki bizde bir sorun vardır. Valve oyunlarından olan Day of Defeat Source oynadığımdan olsa gerek çoğu FPS oyununda vuruş hissini beğenmez oldum. Bir başka sorun kullandığımız silahların sanal ortamda olması. Treyarch’ın CoD yapımları daha çok belgesel niteliğinde olmuştur. Bu tür basit bir hata yapmazlar diye düşünüyorum. Yani bu vuruş hissi hususunu tamamıyla kullanıcıya bırakıyorum. Zevk ve renk münakaşasına giriyor biraz.

Modern Warfare ve Modern Warfare 2 oynayanlar Black Ops’da yabancılık çekmeyecekler. Tuşlar, simgeler ve oyun içi kullanıcı arayüzü size bir önceki CoD oyunlarını anımsatıyor. Yukarıda bahsettik, Black Ops tüm CoD oyunlarının birikiminin bir sonucu. Black Ops bir başka değişle Treyarch’ın Rönesansı şeklinde açıklanabilir.

MULTIPLAYER
Black Ops konsol, el konsolu ve bilgisayar için geliştirildi. Bilgisayarlar dışındaki platformlarda herhangi bir teknik problem yokken nedense bilgisayar kullanıcıları büyük bir şoka uğradı. PC kullanıcıları, deliler gibi bekledikleri Black Ops videolardan menülere ve özellikle oyun içerisinde kasılmalar ve lag’lar yaşıyor. Test sistemimiz olan Yabgu1071 PC’de biz bu sorunları yaşamadık. Şanslıyız, elimizdeki sisteminde ötesinde özelliklere sahip olan oyuncular da bu kasılmalar ve lag sorunları yaşamış.

Multiplayer Treyarch’ın Call of Duty World at War adlı oyunda bulunan ara yüzün makyajlanmış haline sahip. Birçok seçenekle oyuncunun sunuculara bağlanması kolaylaştırılmış. Oyunda birçok silah çeşidi var, seviye atladıkça birçok materyale sahip oluyorsunuz. Modern Warfare’de olduğu gibi perk’ler ve killstrike’lar mevcut. Seviye atladıkça gelenler bu kadarla kısıtlı değil. Karakterimizi özelleştirmekte Black Ops’da daha da özgürüz. Karakterimizin yüzünü boyamadan silahımızın üzerine işlediğimiz sticker’lara kadar birçok seçeneğimiz var. FPS oyunlarının standartlaşan oyun modlardan sıkılanlar Black Ops’da çok eğlenecekler.

Multiplayer modları: One in the Chamber, Gun Game, Sharpshooter ve Combat Training

Sharshooter’da bir merminiz var. Düşmanı vurdunuz vurdunuz yoksa mermisiz kalıyorsunuz. Burada ise bıçağınız devreye giriyor. Peki ya düşmanın mermisi varsa?

Gun Game’de ise en basit silahla oyuna başlıyorsunuz. Elinizdeki tabancayla düşman haklarsanız silahınız bir üst seviyeye geçiyor. Bu en güçlü silaha kadar ilerliyor. (Day of Defeat’den araklama olabilir mi?)

Multiplayer için son sözüm “Modern Warfare 2’den eksiği yok fazlası var.”

GRAFİK VE MÜZİK

Günümüz standartlarının hafif üzerinde olan, yüksek sistem ve düşük sisteme sahip kullanıcıların arasını bulan görseller ile karşımızda bir sanat eseri var.

Önerilen sistem:
• İşletim sistemi: Windows Vista / XP / 7
• İşlemci: Intel® Core 2 Duo E6600 veya AMD Phenom™ X3 8750 ya da daha iyisi
• Bellek: 2GB
• Ekran Kartı: Shader 3.0 destekli veya üstü 256MB NVIDIA® GeForce 8600GT / ATI Radeon X1950Pro ya da daha iyisi
• DirectX®: DirectX 9.0c
• Sabit Bellek: 12GB*
• Ses Kartı: DirectX 9.0c-compatible
İstediği sistem bu, sizin bilgisayarınız önerilenin altında özelliklere sahipse ekran ayarlarını kısarak eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Lakin sisteminiz iyi ise çok güzel görseller ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.
Müzikler ve ses efektleri de en az grafikler kadar başarılı. Modern Warfare 2’nin çoğu müziği bilgisayarlarımızda bulundurduğumuz çalma listelerinde yer edinmişti. Buradan Inon Zur’a selamlarımız gönderelim. Black Ops’un müzikleri de geride kalmayacak gibi, kısacası yerinde.

PERFORMANS

Yabgu1071 test sistemimiz:

• İşletim sistemi: Windows 7 Pro TR
• Ekran: Sasumsg T220
• İşlemci: Intel i7 950
• Anakart: Gigabayte UD3R
• Bellek: 6GB G.Skill TT
• Ekran Kartı: MSI GTX460 1G Cyclone SLI
• Ses Kartı: Asus Xonar DX
• Kasa: CM Cosmos 1000
• Güç Kaynağı: SilverStone Strider 1000W
• İşlemci Soğutucusu: Termalright Venomous X

Sistemimiz ile akıcı bir şekilde oyunu test edebildik. PC kullanıcıların oyunun her anında yaşadığı lag ve kasılma sorunlarına rastlamadık. Tam burada eklemek istediğim bir husus var. Yaşanan sorun genel, sisteme bakmıyor. Steam ve Black Ops arasında yaşanan bir yazılımsal sorun söz konusu. Treyarch’ın Twitter profilinde bir açıklama yapıldı. Sorun tanınıyor ama ne zaman çözülecek bilinmiyor. Fakat merak etmeyin, sorunu yaşayan PC kullanıcıların yüzünün güleceği kesin.

SON
Dikkat! Verdiğiniz her kuruşa değecek bir yapımla karşı karşıyasınız. Türkiye’de video oyunlarının bir lüks olduğu aşikar. Hele yayıncı firma acımasız ise oyuncunun durumu daha da zorlaşıyor. SEGA ve Activision’u bu yüzden EA Games’i örnek alması için can-ı gönülden arzulamaktayız.

Aral İthalat: Kutulu olarak oyunu 110 liraya satıyor. Aral İthalat dağıtımcı olduğu için buradan alıp satış yapan diğer mağazalar ise birkaç TL eklemiş olabilirler.

Oyunun Steam’den satılan sürümü ise 82 TL. Lakin burada kutu değil dijital şekilde oyunu satın alıyorsunuz.

Anladınız neden böyle bir giriş yaptığımız öyle değil mi?

Black Ops, Treyarch’ın ve Activision’ın Respawn Entertainment’a karşı verdiği ezici bir cevaptır. Her yönüyle seriyi bir adım öne taşıyan oyun, FPS türünde eğlencenin son günlerde doruk noktası diyebiliriz.

Bence Harika Bir Oyun 100 Üzerinden 95 Rahat veririm herkezede öneririm...

http://bustation.yetkinforum.com

COD Black Ops İncelendi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Windows XP Black Edition Sp3 2010 Türkçe + İE8 + MP 11 + Orjinal